Jeśli nie nosisz soczewek kontaktowych i nie zastanawiałeś się nigdy nad możliwością ich stosowania przedstawiamy Ci kilka powodów, dla których warto zadecydować się na ten sposób korekcji.
1. Soczewki oferują lepsze widzenie niż okulary.
Soczewki nakładane są bezpośrednio na rogówkę i poruszają się razem z nią dlatego w przeciwieństwie do okularów gwarantują nieograniczone pole widzenia. Nie ma problemu z widzeniem bocznym, zniekształceń związanych z grubymi szkłami okularów oraz zmniejszania ani zwiększania obrazu jak w przypadku soczewek okularowych.
2. W soczewkach zawsze widzisz maksymalnie wyraźnie.
Soczewki nie parują w zimie, nie ulegają zabrudzeniu podczas deszczowej pogody tak, jak okulary, dlatego zawsze widzisz przez nie tak samo wyraźnie.
3. Soczewki są bardziej komfortowe.
Soczewki są zdecydowanie lżejsze i bardziej wygodne od okularów. Nie obciążają uszu, nie zostawiają śladów na nosie, a ich stosowanie nie przeszkadza w aktywności fizycznej.
4. Soczewki ułatwiają uprawianie sportów.
Dzięki soczewkom zapomnisz o niewygodnych i nietrwałych okularach spadających z nosa, a sporty niedostępne dla osób noszących okulary będą dla Ciebie osiągalne.
5. Nie musisz wybierać między okularami korekcyjnymi a ładnymi okularami słonecznymi.
Stosując soczewki kontaktowe możesz cieszyć sie ochroną przed słońcem w wymarzonych okularach przeciwsłonecznych, niezależnie od ich wielkości, fasonu i kształtu.
6. Możesz cieszyć się dobrym widzeniem niezależnie od pory dnia i nocy.
Na rynku dostępne są soczewki kontaktowe, które można nosić w tzw. trybie ciągłym. Takich soczewek nie musisz ściągać na noc, dzięki czemu masz możliwość korekcji wady wzroku w ciągu całej doby.
7. Soczewki gwarantują naturalny wygląd.
Dzięki soczewkom kontaktowym nie musisz już nosić okularów i zasłaniać nimi twarzy. Soczewki kontaktowe pozwalają Ci pokazać swoje naturalne piękno ponieważ nie pomniejszają ani nie powiększają oczu tak, jak oddalone od oka soczewki okularowe. Używając soczewek możesz także całkowicie ukryć posiadanie wady wzroku.
8. Soczewki pozawalają na zmianę wizerunku poprzez zmianę koloru oczu.
Jeżeli chcesz zmienić kolor oczu to nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz zamiast oczu niebieskich mieć brązowe, zamiast zielonych niebieskie. Możesz zmienić kolor oczu niemalże na każdy odcień, a nawet zmienić wygląd tęczówki np. na kocie oczy. Nie trzeba mieć wady wzroku aby móc zmienić kolor oczu. Kolorowe soczewki kontaktowe dostępne są również w zerowej mocy optycznej.
9. Soczewki nie podlegają modzie.
Soczewki nie wychodzą z mody. Nie musisz się zatem martwić, że kupione drogo okulary za chwilę będą niemodne.
Jeśli rozważasz możliwość stosowania soczewek kontaktowych jesteś we właściwym miejscu. Zanim założysz swoje pierwsze soczewki wybierz się do Specjalisty, który dobierze odpowiedni dla Ciebie rodzaj soczewek. Nie obawiaj się wizyty w gabinecie okulistycznym, niniejszy artykuł pozwoli Ci zapoznać się poszczególnymi etapami badania.
Badanie okulistyczne najczęściej kojarzy się z określeniem parametrów soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych. Jednak najważniejszym elementem badania jest ustalenie stanu naszego najważniejszego ze wszystkich zmysłów.
Pierwszą część badania wzroku stanowi tzw. wywiad. Jest to rozmowa, w czasie której lekarz okulista/optometrysta gromadzi wszelkie niezbędne wiadomości odnośnie obecnego stanu oczu pacjenta, zgłaszanych dolegliwości, czasu trwania dolegliwości, dotychczasowego leczenia oraz przeszłości chorobowej pacjenta.
Po uzyskaniu wymaganej wiedzy na temat obecnych dolegliwości specjalista przechodzi do kolejnego punktu badania – oceny ostrości wzroku pacjenta. Badanie ostrości wzroku jest podstawowym testem czynnościowym oka i powinno być przeprowadzone podczas każdej wizyty w gabinecie okulistycznym. Oceniana jest ostrość wzroku do dali – czyli do patrzenia na daleką odległość i ostrość wzroku do bliży – czyli do patrzenia z odległości ok. 30 – 40 cm.
Badanie ostrości wzroku do dali polega na odczytywaniu przez pacjenta standardowych znaków testowych (liter, cyfr, lub ewentualnie innych znaków graficznych) ułożonych w 10 rzędach, ze ściśle określonej odległości – zwykle z 5 m. Ocenę ostrości wzroku przeprowadza się osobno dla każdego oka. Za prawidłową ostrość wzroku uznaje się ostrość wzroku równą 1,0 (np. prawidłowa ostrość wzroku oka prawego – Vop=1,0) – oznacza to, że badany pacjent jest w stanie z odległości 5m przeczytać wszystkie 10 rzędów standardowych znaków.
Badanie ostrości wzroku do bliży polega na odczytaniu każdym okiem z osobna standaryzowanego tekstu ze specjalnych tablic testowych od bliży. Za prawidłowe uznaje się odczytanie każdym okiem z osobna najmniejszych liter.
W przypadku, kiedy pacjent ma obniżoną ostrość wzroku specjalista powinien podjąć próbę korekcji wzroku. Pozwala ona na wstępną ocenę czy obniżona zdolność ostrego widzenia spowodowana jest nieskorygowaną wadą wzroku czy inną patologią oka. Szybką ocenę wady wzroku umożliwia badanie za pomocą refraktometru automatycznego (popularne „komputerowe badanie wzroku”). Należy jednak pamiętać, iż wynik tego badania nie może posłużyć jako gotowa recepta okularowa. Jest on jedynie wskazówką pomocną w doborze właściwych parametrów korekcji wzroku. Dopiero właściwe badanie z użyciem soczewek próbnych pozwala ustalić poprawne parametry soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych.
Po określeniu ostrości wzroku specjalista przechodzi do badania oka. W pierwszej kolejności ocenia osadzenie, ustawienie i ruchomość gałek ocznych, aby wykryć patologie takie jak np. wytrzeszcz, zez, zaburzenia ruchomości oka. Następnie badane są poszczególne elementy oka – odcinek przedni, czyli rogówka i soczewka, oraz zawarte pomiędzy nimi komora przednia i tęczówka, oraz dno oka, czyli tarcza nerwu wzrokowego, plamka oraz siatkówka oka. Do szczegółowego badania oka wykorzystuje się zwykle lampę szczelinową, która pozwala na ocenę struktur oka w powiększeniu. Przy badaniu dna oka dodatkowo stosuje się soczewki powiększające umieszczane przed badanym okiem.
W przypadku stwierdzenia patologii oka specjalista może skierować pacjenta na badania dodatkowe, takie jak np. USG gałki ocznej, angiografię fluoresceinową, OCT, badanie pola widzenia. Jeśli nie stwierdzono żadnych patologicznych zmian w oku pacjenta kolejnym etapem badania jest dopasowanie odpowiedniego sposobu korekcji stwierdzonej wady wzroku- okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.
Pierwszą parę soczewek kontaktowych to specjalista aplikuje pacjentowi i ocenia, przy użyciu lampy szczelinowej ich ruchomości i dopasowania oraz sprawdza ostrość widzenia. Jeśli zarówno dopasowanie, jak i ostrość widzenia są właściwie ocenione specjalista powinie dokładnie poinstruować pacjenta jak powinien posługiwać się soczewkami. Pacjent, który samodzielnie potrafi założyć i zdjąć soczewki z oka zazwyczaj otrzymuje zaaplikowanew gabinecie soczewki, jako tzw. parę soczewek próbnych. Każdy pacjent, któremu dopasowano soczewki kontaktowe powinien skorzystać z jeszcze jednego badania – badania kontrolnego po wyznaczonym przez specjalistę czasie noszenia soczewek. Dopiero po wizycie kontrolnej specjalista może zarekomendować pacjentowi stosowanie soczewek kontaktowych.
Poszczególne etapy powinny być elementem każdego badania wzroku, z którego skorzystasz. Pamiętaj chcesz mieć sokoli wzrok, regularnie badaj wzrok!
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek – m.in. jednodniowe, miesięczne, sferyczne, toryczne, twarde, miękkie itd. Trudno z tak szerokiej i różnorodnej gamy produktów wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Aby ułatwić Ci wybór przedstawimy podział soczewek ze względu na różne kryteria.
Soczewki kontaktowe podzielić można ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane, czas noszenia, tryb noszenia oraz ich przeznaczenie.
Podział soczewek ze względu na materiał
1. Twarde wykonywane ze szkła organicznego Polimetakrylanu metylu (PMMA) o stosunkowo dobrej przepuszczalności tlenu ale wysokiej sztywności. Ze względu na mniejszy komfort użytkowania w porównaniu z soczewkami miękkimi są coraz mniej popularne i wykorzystuje się je głównie wtedy, kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia korekcji wzroku soczewkami miękkimi.
2. Miękkie wyprodukowane z miękkich, komfortowych materiałów charakteryzujących się wysoką przepuszczalnością tlenu. Do ich produkcji stosuje się dwa rodzaje materiałów:
-hydrożelowe- delikatne, dobrze uwodnione, w zasadzie nie wyczuwalne na oku, ale o niższej przepuszczalności tlenu, np. Daily GMA, 1-Day Acuvue Moist, Acuvue 2, All Vue, Soflens 59.
-silikonowo–hydrożelowe- bardzo dobrze przepuszczające tlen, ze względu na zawartość silikonu, ale charakteryzujące się większą sztywnością w porównaniu do materiałów hydrożelowych, np. Daily HD, 1-Day Acuvue TruEye, Acuvue Oasys, Ultra HD, Pure Vision, AirOptix.
Podział soczewek ze względu na czas noszenia
1. Soczewki jednodniowe, jednorazowe
Jak sama nazwa wskazuje są to soczewki do jednorazowego użytku, które po zdjęciu z oka należy wyrzucić. Soczewki jednodniowe nie wymagają pielęgnacji. Jest najzdrowszy i najbardziej higieniczny system wymiany soczewek. Ten rodzaj soczewek jest szczególnie polecany osobom, które dotąd nie nosiły soczewek i szukają alternatywy dla okularów, a także tym, którzy regularnie noszą soczewki ale cenią sobie brak konieczności pielęgnacji, mają wrażliwe oczy i skłonność do alergii. Codzienna wymiana soczewek gwarantuje brak efektu starzenia się soczewki i powstawania osadów powierzchniowych, w rezultacie czego możemy czuć doskonały niezmienny komfort, niezależnie od tego jak długo w ciągu dnia je nosimy. Daily HD, Daily GMA, 1-Day Acuvue TruEye, 1-Day Acuvue Moist,Focus Dailies Aqua Comfort Plus.
2. Wielokrotnego użytku tj. dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne
Są to soczewki, których używa się wielokrotnie przez określony czas. Ten typ soczewek wymaga pielęgnacji- oznacza to, że po zdjęciu należy je wyczyścić i zdezynfekować. Następnego dnia zakłada się tę samą wyczyszczoną parę soczewek. Właściwa pielęgnacja oraz systematyczna wymiany soczewek gwarantuje zachowanie zdrowia oczu.
Soczewki dwutygodniowe- po 14 dniach od dnia pierwszego użycia soczewek, należy je wymienić na nowe. Acuvue Oasys, Acuvue Advance, Acuvue 2, Acuvue Oasys for Astigmatism, Acuvue Advance for Astigmatism, Acuvue 2 Colours, Acuvue Bifocal.
Soczewki miesięczne stanowią obecnie najczęściej wybierany przez klientów system wymiany. Po 30-stu dniach od momentu pierwszego użycia soczewek, należy je wymienić na nowe. Ultra HD, Pure Vision, Air Optix, All Vue, Soflens 59, Pure Vision Toric, Air Optix for Astigmatism, All Vue Colors, All Vue Crazy.
3. Roczne (konwencjonalne)
To najstarsza grupa soczewek miękkich. Są to soczewki przeznaczone do noszenia przez okres dwunastu miesięcy wyłącznie w trybie dziennym. Wykonywane są z tradycyjnych materiałów hydrożelowych. W związku z dynamicznym rozwojem rynku i pojawieniem się bardziej nowoczesnych rozwiązań w chwili obecnej soczewki te aplikowane są właściwie tylko wtedy, gdy niemożliwe jest zastosowanie korekcji soczewkami o krótszej wymianie. Zero 6, OmniFlex SoftTint, OmniFlex SoftBlue.
Podział soczewek ze względu na tryb noszenia
* dzienne– noszone przez 6-14 godzin w ciągu doby (najpopularniejsze);
* „elastyczne”– noszone przez kilka dni bez przerwy (najczęściej nie dłużej niż tydzień);
* ciągłe– przeznaczone do noszenia nawet przez 30 dni i nocy, bez przerwy np. Pure Vision, AirOptix Night&Day, Bofinity.
Podział soczewek ze względu na zastosowanie
1. Korekcyjne służą do wyrównywania różnych wad wzroku, zarówno tych wrodzonych, jak i nabytych. W zależności od wady jaką korygują można wyróżnić soczewki:
* sferyczne- do korekcji dalekowzroczności (nadwzroczności) lub krótkowzroczności;
* toryczne– do korekcji astygmatyzmu;
* multifocalne– do korekcji starczowzroczności (presbiopi);
2. Lecznicze (terapeutyczne)– zazwyczaj stosowane są jako nośniki leków lub opatrunki w przypadku wystąpienia różnego typu schorzeń lub urazów rogówki – zapewniają ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Zaliczamy do tej grupy soczewki twarde, które pozwalają na korygowanie wzroku u pacjentów ze stożkiem rogówki;
3. Kosmetyczne– ich zadaniem jest przede wszystkim zmiana koloru tęczówki oka. W wielu przypadkach służą do przykrywania wad zewnętrznej części oka, zakrywają widoczną zaćmę, „otwierają” tęczówkę, „zmniejszają” źrenicę.
Różnorodność dostępnych na rynku soczewek pozwala Specjaliście zaproponować Ci odpowiednie soczewki, które zaspokoją Twoje potrzeby, oraz spełnią oczekiwania.
Masz problem z zakładaniem i/lub zdejmowaniem soczewek kontaktowych? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc.
Dla zdrowia Twoich oczu najważniejsza jest higiena dlatego zawsze przed kontaktem z soczewkami i/lub okiem dokładnie umyj ręce bezwonnym, antybakteryjnym mydłem (najlepiej w płynie), a następnie osusz je ręcznikiem. Pamiętaj czystość jest pierwszym i najważniejszym aspektem prawidłowego postępowania z soczewkami kontaktowymi.
Przez założeniem soczewki na oko powinieneś sprawdzić czy jest ona na właściwej stronie.
Soczewka, która zostanie umieszczona w oku niewłaściwą stroną, może powodować dyskomfort lub obniżenie ostrości wzroku. Istnieją trzy metody, które pomogą Ci ocenić ułożenie soczewki.
Metoda 1
Umieść soczewkę na opuszku palca wskazującego i sprawdzić jej kształt:
* jeżeli brzeg soczewki ma kształt czarki (miski), to jest ona na właściwej stronie,
* jeżeli brzeg soczewki jest wywiniety na zewnątrz, oznacza to, że soczewkę należy odwrócić na drugą stronę.
Metoda 2
Umieść soczewkę na opuszku palca wskazującego i patrząc na nią pod światło znajdź napis wygrawerowany na brzegu soczewki:
* jeżeli soczewka jest na właściwej stronie, to patrząc od zewnątrz, na jej brzegu powinien być widoczny napis producenta (jeżeli soczewka posiada tzw. znacznik strony),
* jeżeli soczewka jest odwrócona, to napis będzie również odwrócony. Należy ją wtedy delikatnie wywinąć w palcach na drugą stronę.
Metoda 3
Umieść soczewkę między kciukiem a palcem wskazującym i spróbuj ją zgiąć:
* jeżeli brzegi soczewki zawijają się do środka, to soczewka jest na właściwej stronie,
* jeżeli brzegi soczewki wywijają się na zewnątrz, to trzeba ją wywinąć na drugą stronę.
Jeśli soczewka jest na poprawnej stronie możesz ją bez obaw założyć.
Aby założyć soczewkę wykonaj następujące czynności:
1. Umieść soczewkę na opuszku palca wskazującego prawej (lub lewej) ręki.
Pamiętaj – palec powinien być zupełnie suchy, gdyż w przeciwnym przypadku soczewka przyklei się do niego i pojawi się problem z umieszczeniem jej na oku.
2. Palec środkowy tej samej ręki przyłóż w pobliżu dolnych rzęs i odciągnij w dół dolną powiekę.
3. Przy pomocy palców drugiej ręki odciągnij i przytrzymaj górną powiekę.
4. Soczewkę nałóż bezpośrednio na oko (rogówkę), delikatnie odsuwając palec wskazujący.
5. Spójrz w dół, w górę i na boki oraz zwolnij dolną powiekę, a następnie górną.
6. Aby soczewka ustawiła się centralnie na oku deliktnie mrugnij.
7. Jeżeli soczewka nie uwiera i zapewnia wyraźne widzenie, została założona poprawnie.
8. Jeżeli soczewka powoduje dyskomfort zdejmij ją, przepłucz płynem pielęgnacyjnym i załóż ponownie.
9. W podobny sposób postępuj z drugą soczewką.
Zdejmowanie soczewek
1. Umyj, wypłucz i osusz ręce oraz przygotuj pojemnik na soczewki.
2. Palcem środkowym prawej (lub lewej) ręki odciągnij w dół dolną powiekę.
3. Spójrz w górę, nie podnosząc głowy.
4. Patrząc cały czas w górę przyłóż opuszek palca wskazującego tej samej ręki do dolnej krawędzi soczewki i zsuń ją w dół na dolną, białą część oka.
5. Cały czas patrząc w górę, chwyć delikatnie soczewkę palcem wskazującym i kciukiem.
6. Wykonaj tę samą czynność dla drugiego oka.
Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia oczu. Na soczewkach kontaktowych gromadzą się osady lipidowo-białkowe, które mogą stać się pożywką dla bakterii. Dlatego czyść i dezynfekuj swoje soczewek po każdym ich zdjęciu. W tym celu używaj wyłącznie płynów przeznaczonych do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Użycie niewłaściwych środków może spowodować podrażnienie oczu. Zawsze czytaj ulotkę dołączoną do opakowania płynu, na której znajduje się instrukcja dotycząca jego stosowania. Poniżej również znajdziesz cenne wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji soczewek.
Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami i zawsze sprawdzaj instrukcję załączoną do płynu pielęgnacyjnego.
1. Przygotowanie soczewek do czyszczenia
* Umyj ręce i wytrzyj je do sucha.
* Wypłucz dokładnie płynem wielofunkcyjnym do pielęgnacji soczewek pojemniczek na soczewki.
* Zdejmij soczewkę z wybranego oka.
2. Czyszczenie soczewek
* Najlepiej czyść soczewki wielokrotnego użytku bezpośrednio po ich zdjęciu.
* Połóż soczewkę na czystej, suchej dłoni.
* Zaaplikuj na soczewkę kilka kropli płynu pielęgnacyjnego.
* Małym palcem drugiej ręki delikatnie pocieraj powierzchnię soczewki po 10 sekund z każdej strony.
* Dokładnie spłucz soczewkę płynem.
Jeżeli używasz soczewek jednodniowych czyszczenie ich jest zbędne – po wyjęciu soczewki wyrzuć ją do kosza.
3. Przechowywanie soczewek
* Napełnij obie komory pojemnika do przechowywania soczewek płynem pielęgnacyjnym.
* Włóż zdjętą i wyczyszczoną soczewkę do pojemnika, tak żeby była całkowicie zanurzona.
* Zakręć pojemnik.
* W ten sam sposób postępuj z drugą soczewką.
Nie zapomnij o pojemniczku!
Wiemy, jak ważne jest czyszczenie soczewek. Niestety wiele osób zapomina o tym, że trzeba również czyścić pojemnik, w którym się je przechowuje. Pojemnik powinien być tak samo czysty jak same soczewki. Oto proste wskazówki, jak dbać o jego czystość:
* po założeniu soczewek wylej płyn z pojemnika;
* codziennie płucz pojemnik świeżym płynem pielęgnacyjnym do soczewek i pozostaw do wyschnięcia:
* regularnie wymieniaj pojemnik – najlepiej co miesiąc.
10 NAJWAŻNIEJSZYCH ZASAD UŻYTKOWNIKA SOCZEWEK
Czy wiesz, że 30% Polaków wyrzuca soczewki do umywalki lub toalety i 1,5 t rocznie zużytych soczewek kontaktowych trafia do Bałtyku?
Te odpady wpływają szkodliwie na morski ekosystem, zatruwając tym samym nasze środowisko i życie.
Pozbądź się zużytych soczewek kontaktowych w bezpieczny sposób dla natury. Przyłącz się do bezpłatnego programu zarządzania zużytymi soczewkami kontaktowymi i zadbaj o środowisko.
Zadbaj o czystość mórz, nie wyrzucaj soczewek kontaktowych w toalecie! Przynieś je do salonu Twoje Soczewki.
Poznaj 4 kroki do dbania o naturę!
Otwórz Oczy Na Naturę to pierwszy w Polsce bezpłatny program zarządzania zużytymi soczewkami kontaktowymi dla użytkowników wszystkich marek soczewek.
Celem programu jest edukacja i zwrócenie uwagi na problem, który jest globalny lub który za jakiś czas może taki się stać. Akcja pokazuje, że taki problem jak wyrzucanie soczewek kontaktowych do toalety czy umywalki jest wszechobecny, a świadomość użytkowników jest znikoma.
Misją programu jest zbudowanie świadomości wśród użytkowników soczewek kontaktowych na temat odpowiedniego zarządzania zużytymi soczewkami kontaktowymi, który ma niezwykle istotny wpływ na ochronę naszego środowiska naturalnego
Pamiętaj! Do salonów Twoje Soczewki możesz przynieść soczewki dowolnej marki i zakupione nie tylko w naszych salonach i sklepie www.twojesoczewki.com
Szczegóły akcji i listę salonów, w których możesz oddać zużyte soczewki kontaktowe znajdziesz na stronie www.otworzoczy.com
Organizatorem akcji są Twoje Soczewki.
Bądź na bieżąco:
Śledź #otworzoczynanature
Stosując soczewki kontaktowe nie musisz rezygnować z makijażu i używania kosmetyków do twarzy. Musisz jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach jakich należy przestrzegać, aby móc cieszyć się pięknym wyglądem i zdrowymi oczami.
Pamiętaj!!
Umów się na badanie wzroku w jednym z poniższych salonów:
Bielany Wrocławskie, ALEJA BIELANY, tel. 71 346 29 88
Bielsko-Biała, CH SFERA, tel. 33 484 21 35
Częstochowa, CH JURAJSKA, tel. 34 399 11 50
Gdańsk, ul. Grunwaldzka 69, tel. 58 341 97 05
Katowice, DH SUPERSAM, tel. 502 860 175
Kielce, ul. Sienkiewicza 60B, tel. 41 344 57 11
Poznań, CH AVENIDA, tel. 506 025 260
Rybnik, ul. Korfantego 11, tel. 32 422 61 26
Warszawa, CH WOLA PARK, tel. 797 027 865
Warszawa, ul. Chmielna 15, tel. 22 828 64 85
Warszawa, CH TARGÓWEK, tel. 22 614 20 06
Wrocław, CH ARENA, tel. 71 788 00 91
Wrocław, CH MAGNOLIA PARK, tel. 71 388 58 86
Wrocław, DH RENOMA, tel. 71 359 19 17
Możesz zapisać się na badanie wzroku również online, klikając w poniższy baner.
Z wiedzą o soczewkach bywa różnie. Nawet sami użytkownicy często mają mylne o nich przekonanie. Pragniemy obalić najczęstsze mity dotyczące soczewek kontaktowych.
1. W soczewkach kontaktowych będę widział gorzej niż w okularach
W rzeczywistości często bywa odwrotnie! Soczewki kontaktowe spoczywają bezpośrednio na rogówce, a nie – tak jak to ma miejsce w przypadku okularów, które znajdują się w odległości 1 – 2 cm. Właśnie z tego powodu w wielu przypadkach soczewki kontaktowe zapewniają lepszą jakość widzenia niż okulary. Soczewki kontaktowe zapewniają szersze pole widzenia i lepsze widzenie obwodowe– bez względu na to, w jakim kierunku spoglądasz, bo w przeciwieństwie do okularów poruszają się wraz z gałką oczną. Dodatkowo soczewki kontaktowe nie zachodzą mgłą, nie zsuwają się ani nie tłuką podczas aktywności fizycznych i nie ma na nie wpływu deszcz. Jakikolwiek sport uprawiasz, w soczewkach kontaktowych zawsze widzisz lepiej niż w okularach.
2. Zakładanie soczewek kontaktowych jest trudne, czasochłonne i bolesne
Zakładanie soczewek może być trudne tylko na początku, kiedy nie mamy wprawy. Nigdy natomiast nie jest bolesne ponieważ w trakcie ich zakładania nie dotykamy palcem oka, jedynie delikatny materiał soczewki ma kontakt z rogówką. Czas jaki jest potrzebny na założenie soczewek zależy od doświadczenia. Osoby, które pierwszy raz zakładają soczewki potrzebują więcej czasu niż ci, którzy noszą je już jakiś czas. Podstawowych instrukcji powinien udzielić lekarz okulista przepisujący soczewki.
3. Soczewka kontaktowa może przemieścić się za gałkę oczną
Ze względu na budowę gałki ocznej jest to fizycznie niemożliwe. Soczewka kontaktowa może ona znajdować się wyłącznie na przedniej części gałki ocznej lub – jeżeli ulegnie przemieszczeniu – pod powieką. Oko wyposażone jest w barierę ochronną pokrywającą przednią część gałki ocznej i zawijającą się pod górną i dolną powieką, która nie pozwala soczewce kontaktowej na przesunięcie się za gałkę oczną.
4. Przy nagłych ruchach soczewki mogą mi wypaść z oczu
Dzięki szczególnej budowie anatomicznej ludzkiego oka nie jest to praktycznie możliwe. Dlatego właśnie nosząc soczewki kontaktowe można uprawiać różnorodne sporty. Siła, jaka trzyma soczewkę kontaktową na oku, zależy od średnicy soczewki. Miękkie soczewki kontaktowe bardzo rzadko wypadają, a jeśli są właściwie dobrane nie wypadną nigdy. Dlatego warto umówić się na wizytę u specjalisty w celu właściwego dobrania soczewek kontaktowych.
5. Soczewki kontaktowe nie pozwalają oczom oddychać
Parametry tlenowe soczewek są rzeczywiście bardzo ważne ponieważ zakładane są one na rogówkę, która pobiera tlen wyłącznie z atmosfery. Nie należy jednak obawiać się, że soczewki blokują dostęp tlenu dla oka. Wszystkie dostępne obecnie soczewki, szczególnie te wykonane z materiałów silikonowo-hydrożelwych zapewniają właściwą ilość tlenu docierającego do rogówki. Do niedotlenienia rogówki może dojść wyłącznie w wyniku zaniedbań ze strony użytkownika tj. nieprzestrzegania terminu wymiany soczewek, niewłaściwej pielęgnacji lub spania w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone. Zatem zawsze należy przestrzegać zaleceń specjalistów by móc cieszyć się zdrowymi dotlenionymi oczami.
6. Noszenie soczewek kontaktowych prowadzi do częstych infekcji oka
Soczewki kontaktowe same z siebie nie powodują zakażeń. Infekcje mogą zapoczątkować chorobotwórcze drobnoustroje znajdujące się na powierzchni brudnej soczewki kontaktowej. Zatem do tego typu problemów prowadzić może tylko nieprzestrzeganie zasad higieny lub niewłaściwe używanie soczewek kontaktowych. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty i regularnie czyścić swoje soczewki kontaktowe. Ważne jest również aby systematycznie wymieniać soczewki na nowe. Mniejsza jest wtedy możliwość odkładania się osadów organicznych, takich jak lipidy i białka znajdujących się w filmie łzowym, a które stanowią pożywkę dla bakterii. Prawidłowa dezynfekcja soczewek, dokładne ich czyszczenie i regularna wymiana na nowe zgodnie z zaleceniami, pozwoli na wyeliminowani ryzyka infekcji.
7. Soczewki kontaktowe wymagają czasochłonnej pielęgnacji?
W przeszłości pielęgnowanie soczewek kontaktowych faktycznie było skomplikowane i wymagało stosowania wielu płynów w celu uzyskania pożądanego efektu. Obecnie dostępne są na rynku soczewki jednodniowe, które nie wymagają żadnej pielęgnacji. Natomiast do pielęgnacji soczewek systematycznej wymiany stosuje się tzw. wielofunkcyjne płyny, dzięki którym pielęgnacja soczewek stała się łatwa i szybka. Prawidłowa pielęgnacja soczewka zajmuje nie więcej niż 1-3 minut dziennie.
8. Nie mogę nosić soczewek kontaktowych ponieważ mam astygmatyzm
W przeszłości soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu nie były dostępne w nowoczesnych wersjach materiałowych. Ale innowacje ostatnich lat zmieniły ten stan rzeczy. Astygmatyzm nie jest już jakąkolwiek barierą do noszenia soczewek kontaktowych. Dziś soczewki dla pacjentów z astygmatyzmem dostępne są w szerokim zakresie mocy korekcyjnych, i można je stosować w trybie jednodniowym, dwutygodniowym, miesięcznym lub rocznym. Dostępne są soczewki toryczne z klasycznych hydrożelowych materiałów oraz z nowoczesnych materiałów SiH.
9. Jestem za młody/za stary na noszenie soczewek kontaktowych
Nie ma żadnej granicy wieku dla noszenia soczewek kontaktowych. Mogą je nosić niemowlęta, jak i osoby w podeszłym wieku. Co więcej soczewki kontaktowe stanowią niezwykle wygodną metodę korekcji wad wzroku dla nastolatków, którzy częściej niż inne grupy wiekowe codziennie uprawiają sporty i uczestniczą w zajęciach rekreacyjnych. Osoby w każdym wieku mogą cieszyć się korzyściami z noszenia soczewek kontaktowych. Jedynym ograniczeniem jest istnienie przeciwwskazań do ich noszenia. Przeciwwskazania nie zależą jednak od wieku ani – w większości przypadków – od rodzaju soczewek kontaktowych.
10. Nosząc soczewki kontaktowe nie można mieć makijażu
Noszenie soczewek nie wymaga rezygnacji z makijażu. Wystarczy zachować odpowiednią kolejność wykonywanych czynności związanych z soczewkami: nałożenie soczewek – zrobienie makijażu – zdjęcie soczewek – zmycie makijażu. W przypadku stosowania aerozoli, na przykład lakieru do włosów, należy zamknąć oczy, by nie dopuścić do przyklejenia się rozpylonych cząstek do soczewek. Nalezy także pamiętac, aby do demakijażu i pielęgnacji okolic oczu stosować produkty przeznaczone dla użytkowników soczewek kontaktowych.
11. W soczewkach kontaktowych nie można pływać
Soczewki kontaktowe są doskonałą formą korekcji wad wzroku w trakcie pływania. Do pływania zaleca się stosowanie soczewek 1-dniowych, bowiem soczewki o dłuższym cyklu wymiany mogą stać się nośnikiem dla drobnoustrojów i/lub chloru znajdujących się w wodzie i powodować infekcje oczu. Soczewki 1-dniowe są soczewkami wymienianymi na nowe każdego dnia. Gwarantuje to najwyższy poziom bezpieczeństwa i wysoki poziom komfortu. Ułatwia to także obsługę – nie trzeba stosować żadnych środków pielęgnacyjnych.
12. Kolorowe soczewki kontaktowe mogą nosić wyłącznie osoby z wadami wzroku
Kolorowymi soczewkami może cieszyć się każdy niezależnie od tego czy posiada wadę wzroku czy nie. Kolorowe soczewki kontaktowe dostępne są zarówno w wersjach korygujących wady wzroku, jak i w wersji mocy zerowej (plano). W przypadku soczewek kolorowych także zalecane jest dopasowanie ich przez Specjalistę oraz przestrzeganie dokładnie tych samych zasad pielęgnacji, jak w przypadku noszenia soczewek korekcyjnych.
13. Soczewki kontaktowe są bardzo drogie
Soczewki kontaktowe kosztują mniej niż powszechnie się uważa. W zależności od tego, jaki rodzaj soczewek wybieramy i jak często chcemy je wymieniać, koszt soczewek porównywalny jest do ceny, jaką płacimy za codzienną gazetę lub za filiżankę kawy. Nie jest to wygórowana cena za komfort i wygodę jaką gwarantują nam soczewki.