Najczęstszym objawem krótkowzroczności jest nieostre widzenie przedmiotów znajdujących się w pewnej odległości. Krótkowidz dobrze widzi przedmioty w swoim najbliższym otoczeniu i często mruży oczy, aby wiedzieć ostro to, co jest położone dalej. Jeśli nie rozpoznajesz osoby, która idzie po drugiej stronie ulicy, musisz przesiadać się z ławki do ławki, żeby dobrze widzieć tablicę/rzutnik podczas nauki lub obawiasz się o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy autem, bo nie jesteś pewien, jaki znak drogowy stoi przy drodze, to konieczne skonsultuj się z okulistą – to może być krótkowzroczność.
Dobór soczewek w przypadku krótkowzroczności powinien zostać dokonany w wyniku konsultacji z optykiem. Krótkowidze mogą nosić soczewki kontaktowe jednodniowe albo z dłuższym okresem wymiany, a badanie optyczne pomoże specjaliście wskazać moc i promień krzywizny potrzebnych soczewek.
Nadwzroczność często bywa bezobjawowa, ponieważ nasze oczy kompensują tę wadę wzroku poprzez naturalny mechanizm akomodacji. Kiedy wartość tej wady jest już znacząca mogą pojawiać się bóle głowy związane ze stałym wysiłkiem akomodacyjnym, trudności z koncentracją przy dłuższej pracy w bliży oraz problemy z widzeniem przedmiotów położonych blisko. Nie warto czekać do tego momentu. Żeby wcześnie zdiagnozować nadwzroczność, badaj swój wzrok regularnie.
Soczewki sferyczne przeznaczone są do korekcji nadwzroczności i dostępne w salonach optycznych w różnych systemach wymiany. Dobór soczewek w przypadku dalekowzroczności również powinien wynikać z badania wzroku przeprowadzonego w salonie optycznym.
Trzecią najczęściej występującą wadą wzroku jest astygmatyzm. Astygmatyk widzi świat nieostry, zamazany, zamglony w różnych płaszczyznach. Astygmatyzm spowodowany nieregularną budową rogówki, która w oku zdrowym jest prawie kulista, a w oku astygmatyka ma kształt piłki do rugby, dlatego światło które przez nią przechodzi załamywane jest pod różnym kątem i ogniskuje się w różnych miejscach na siatkówce. W efekcie obraz powstający w naszym mózgu nie jest jednakowo ostry na wszystkich płaszczyznach. Początkowo astygmatyzm może się objawiać czołowymi bólami głowy, częstym mrużeniem oczu lub przekrzywianiem głowy w celu poprawy ostrości widzenia. Jeśli obserwujesz u siebie podobne objawy, jeżeli linie pionowe i poziomie nie są dla Ciebie jednakowo ostre, to skonsultuj się z okulistą – możesz mieć astygmatyzm.
Od pewnego czasu na rynku dostępne są również soczewki kontaktowe na astygmatyzm. Soczewki toryczne doskonale sprawdzają w korekcji tej wady wzroku. Astygmatycy mogą nosić zarówno soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, jak i miesięczne.
Przyjdzie taki etap w życiu każdego z nas, że przeczytanie SMS-a, e-maila czy artykułu w gazecie może nie być już takie łatwe, bo tekst będzie dla nas niewyraźny. Będziemy wtedy odsuwać czytany tekst dalej i dalej, aż w końcu ręka okaże się za krótka. Starczowzroczność jest następstwem fizjologicznego procesu utraty zdolności akomodacyjnych oka z powodu stopniowego twardnienia i zmniejszenia się elastyczności soczewki. Nasze oko po prostu się „zestarzeje” i będzie wymagało wsparcia. Już przy pierwszych objawach zgłoś się do specjalisty, który zaleci najbardziej właściwą pomoc dla oczu. Jedną ze skutecznych form korekcji tej wady wzroku są soczewki multifocal.